Kolmiulotteinen AB-laskenta. Osoita ensin vertailusuoran pisteet P1 ja P2. Tämän jälkeen voit joko osoittaa muita pisteitä ja laskea arvoja ruutuun ja tulostiedostoon, tai syöttää dialogin kenttiin arvoja ja laskea uusia koordinaatteja.
Laskentatoimintojen yleiset toimintaperiaatteet löytyvät kohdasta Laskentatoiminnot.
Yläosan kentät näyttävät kohteen tyypin ja kolme vapaavalintaista ominaisuutta.
Lista kohteen ominaisuuksista, jotka eivät ole yläosan kentissä.
Pisteen tallentaminen. Alt-näppäimen kanssa muutetaan aktiivisen pisteen tietoja lisäämättä uutta pistettä.
Lukitsee koodikentät. Pisteiden osoittaminen hakee sen jälkeen vain koordinaatit. Lukitut koodit tallennetaan poistuttaessa ja palautetaan toiminnon käynnistyksessä.
Aktivoi datan kopioinnin toiselta kohteelta. Hiirellä osoitetaan uusi kohde, josta data kopioidaan. Oletuksena kopioidaan vain kohteen koodi. Shift-näppäimen kanssa kopioidaan kaikki ominaisuudet. Ctrl-näppäimen kanssa kopioidaan vain teksti.
Tallentaa eromitat tarkeominaisuuksiksi alkuperäisille pisteille. Tarkenuolet piirtyvät sen jälkeen tarkemittausten asetusten mukaan.
Rastin ollessa valittuna laskentatulokset tallennetaan sekä osoitetuille että luoduille pisteille ominaisuustietoina. Laskentatuloksia vastaavat ominaisuuksien nimet löytyvät laskentaparametrilistasta.
Ohjelma hakee vertailusuoran ja maastomallin leikkauspisteen ja laskee sitä vastaavat arvot dialogiin. Jos leikkauspisteitä on useita, valitaan niistä P1-pistettä lähinnä oleva piste. Ohjelma huomauttaa, jos leikkauspiste osuu mallin ulkopuolelle
Uusi referenssilinja voidaan näyttää valitsemalla Piste 1 ja näyttämällä hiirellä uuden linjan alku- ja loppupiste. Valitsemalla Piste 2 voidaan vaihtaa vain loppupistettä.
Valitse elementtilistasta malli, jota käytetään laskennassa.
Näyttää editointitilan (siirrä, kierrä, lisää, jne.). X-painike lopettaa tilan ja palauttaa toiminnon normaalitilaan.
CheckDuplicate erikoisasetus (Asetukset/Ohjelman käynnistys) määrää tarkistetaanko, että aktiivisessa tiedostossa ei aiemmin ole samaa pistettä.
Toimintoon liittyy erikoisasetuksia.
Editointi- ja laskentatoimintojen käyttäytymiseen vaikuttavia asetuksia.
Määrää mitkä ominaisuudet näytetään listassa ensimmäisenä. Oletuksena T1,T2,T3,T4,T5.
Katso myös: Erikoisasetusten käyttö